pondělí 22. března 2010

Pondělní šifra XV.

Následující obrázek v sobě skrývá zašifrovanou tajenku, kterou může být slovo, výraz nebo věta dávající v češtině dobrý význam (může to být i vlastní jméno nebo cizí slovo, pokud je v češtině dostatečně často používáno). Způsob šifrování není předem specifikován, ale měl by být odhalitelný na základě relativně jednoduchých pozorování. V některých případech může být k rozluštění potřeba znalost Morseovy abecedy nebo Braillova písma.ŘEŠENÍ

8 komentářů:

 1. Tak tady byl prinzip jasnej na první pohled, čekal jsem tudíž alespoň šifru v šifře. Nicméně je nutno ocenit volbu tajenky, která se vhodně snoubí s grafickou podobou šifry.

  OdpovědětSmazat
 2. Bylo by to taky jasné na první pohled, kdyby tajenka neobsahovala U a M?

  OdpovědětSmazat
 3. Mimochodem, šifry v šifře tady s největší pravděpodobností nikdy nebudou. Nejde mi o konstantní obtížnost, a nápadů je málo, takže pokud budu mít dva principy, udělám z nich dvě šifry, i když třeba triviální.

  OdpovědětSmazat
 4. Na první pohled to bylo jasné bez znalosti jediného písmenka. Tak jasné, že to bylo až nejasné, protože jsem odmítal uvěřit, že takto průhledný princip by mohl být ten správný. Až Adam pomohl překonat moji malověrnost.

  OdpovědětSmazat
 5. Ty U a M jsem zmiňoval ne proto, že by byly nějak známé, ale proto, že jsou nesouvislé a prozrazují tím princip.

  OdpovědětSmazat
 6. Aha, tak jsem taky spravnej postup okamzite zavrhl coby trivialni a proto nepravdepodobnej.

  OdpovědětSmazat
 7. Nechce se vám řešit triviální šifry? No jen počkejte v pondělí.

  OdpovědětSmazat
 8. Chcese nam resit trivialni sifry. Jen nam dela problemy poznat, ze jsou opravdu trivialni.

  OdpovědětSmazat